Zespół czy DJ na wesele?

lip 1, 2020

Wielu Polaków uważa, że jeżeli będzie dużo dobrego jedzenia i doskonała muzyka to impreza będzie idealna. To prawda… z racji starego przysłowia „Polak głodny, Polak zły”- jedzenie jest bardzo ważnym elementem wszystkich uroczystości, zwłaszcza wesel. Menu weselne często bywa krytykowane, podlega ostrej opinii podobnie jak oprawa muzyczna. Z reguły słyszy się, że zespół grał za cicho, fałszował, robił za długie przerwy, generalnie okazał się porażką. Oczywiście, opinie zawsze są subiektywne i podzielone.

Nowym trendem weselnym, jak dało się zauważyć w ostatnich sezonach, okazał się DJ.

Podczas wyboru oprawy muzycznej pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Przede wszystkim należy zastanowić, w jakiej grupie wiekowej będą goście. Jeżeli przeważała będzie młodzież preferująca muzykę klubową- doskonały będzie DJ. Natomiast jeżeli odbiorcami będą osoby 50+, warto byłoby zdecydować się na zespół.

Dlatego też przed podjęciem decyzji, należy dokładnie przesłuchać nagrania DEMO, w miarę możliwości obejrzeć występy na żywo, sprawdzić referencje oraz wypytać o wszystkie nurtujące szczegóły. Należy również przedstawić Wasze oczekiwania względem prowadzenia imprezy i oczepin. Powinno się sprawdzić na jakich warunkach oparta jest umowa. Zdarza się, że zawarta jest w niej informacja o możliwości picia nieograniczonej ilości alkoholu przez zespól/ DJ. Oczywiście, taka „zasada” jest nie do przyjęcia. W trakcie podpisywania umowy z DJ bądź zespołem należy zaznaczyć, że nie do przyjęcia jest spożywanie alkoholu (nawet jeśli w umowie jest inaczej). Pamiętajcie, to Wy jesteście klientami i to Wy macie prawo stawiać warunki! Ponadto oni są w pracy.

W książce Katarzyny Gajek, znanej wedding planner’ki czytamy:

„Jest kilka kluczowych zasad, o których musisz pamiętać:

  • Unika się grania muzyki wywołującej skrajne emocje (techno, klubowej, disco polo etc.). Gra się muzykę pop — muzykę środka, najlepiej ogólnie znane hity.
  • Dobierając oprawę muzyczną wesela, musisz uwzględnić przestrzeń, którą będziesz miał do dyspozycji zespołu czy DJ-a. Jeśli organizujesz imprezę w małej restauracji, nie możesz wprowadzić tam 6-osobowego zespołu. Przy tak niewielkiej ilości miejsca lepiej będzie postawić na DJ-a.
  • Zarezerwowanie zespołu na ślub i wesele jest jedną z pierwszych czynności, jakie powinieneś podjąć po określeniu terminu ślubu. Zespoły, artyści, muzycy bukowani się często z około rocznym, półrocznym wyprzedzeniem.
  • Nawet jeśli organizujecie niewielkie przyjęcie, nie decydujcie się na „samodzielne zmienianie płyt” — to się nigdy nie sprawdza i w efekcie goście bawią się przy… radiu.
  • Nigdy nie akceptuj warunków płacenia z góry za pracę zespołu czy DJ-a. Oczywiście, zaliczka jest konieczna, reszta powinna być dopłacona po wykonaniu dzieła.” 

Przed samą uroczystością należy ustalić z zespołem lub DJ: scenariusz, listę piosenek niedozwolonych, długości przerw, miejsce przy stoliku oraz tytuł piosenki do pierwszego tańca. Sprawy związane z oprawą muzyczną wesela muszą być dopracowane w każdym szczególe.

Jeżeli zwracamy uwagę na koszty, a nie ukrywajmy, że dla większości z nas jest to ważne, zdecydowanie lepszy byłby wybór DJ. Cena usług DJ jest przynajmniej o połowę mniejsza niż usługi dobrego zespołu. Należy pamiętać, że za miejsce przy stole naszych muzyków również płacimy. Co znam się lepiej opłaca?

Tak czy owak, na rynku muzycznym istnieją dobre i złe zespoły, tak samo jest w przypadku DJ. Dlatego należy dokładnie przeanalizować daną ofertę.