Zaręczyny w Polsce – kiedy i jak to robimy?

lip 15, 2021

Zaręczyny to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej pary. Wydarzenie to wiąże się jednak z ogromnym stresem, szczególnie dla mężczyzny, który musi zaplanować cały proces. Dlatego warto wszystko dobrze przemyśleć, żeby przejść ten proces w lekki sposób i cieszyć się piękną chwilą. Jak to zrobić?

Kiedy para decyduje się na zaręczyny?

Temat zaręczyn pojawia się zwykle, gdy para decyduje się ze sobą zamieszkać, a są ku temu dwie przesłanki. Pierwsza jest taka, że dane osoby „traktują się poważnie” i chcą przejść na kolejny etap relacji, dążąc do pełnego współżycia, a więc ślubu. Druga, mniej romantyczna, to naciski, na przykład, religijnej lub staromodnej rodziny, która wręcz nie daje nam przyzwolenia na wspólne zamieszkanie bez zaręczyn. Nie byłby to żaden problem, gdyby nie fakt, że szczególnie młodzi ludzie, są często związani ze swoimi rodzinami na polu finansowym.

Zaręczyny tradycyjne – z zaskoczenia

Według tradycji panującej w Polsce, jak i na całym świecie, zaręczyny wiążą się z elementem zaskoczenia. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierana forma, choć to właśnie zaskoczenie jest przyczyną stresu.

Stres ten nie jest związany z brakiem pewności co do odpowiedzi kobiety, bo para zwykle rozmawia o chęci zaręczyn. Problemem natomiast jest pierścionek zaręczynowy, ponieważ musimy go wybrać sami. Jest to związane z koniecznością wpisania się w gusta kobiety i przede wszystkim dobrania rozmiaru pierścionka. W tym celu mężczyzna musi podkraść jeden z pierścionków, który jego wybrana nosi na co dzień i zanieść do jubilera, żeby zapisać jego rozmiar. Wszystko wydaje się pewne, jednak mężczyzna do ostatniego momentu przeżywa traumę: „co jeśli pierścionek nie zmieści się na palec.” Tak więc poza koniecznością organizacji sprzyjających warunków ma dodatkowy element do stresu.

Zaręczyny nietradycyjne – bez zaskoczenia

Dlatego też na popularności zyskuje forma pełnej otwartości w przypadku zaręczyn. Młoda para rozmawia o chęci przejścia na kolejny etap związku, a chcąc uniknąć stresu, udaje się do jubilera wspólnie. Jak wygląda taki proces?

Para dogaduje się do co do ceny pierścionka, za który zapłaci mężczyzna. Następnie na miejscu, po uprzednim kontakcie, organizowana jest wystawka, a kobieta wybiera pierścionek, który naprawdę się jej podoba, w danym zakresie cenowym. Ceny są oczywiście zakryte, a po wyborze zapisany jest jedynie rozmiar pierścionka i model, który wybrała. Po tej wizycie para udaje się do domu, a mężczyzna w niedalekiej przyszłości kupuje pierścionek. Po tym zostaje już tylko zorganizować wspólny wyjazd, gdzie padnie pytanie: „czy wyjdziesz za mnie.” Takie rozwiązanie zdecydowanie redukuje stres związany z procesem zaręczyn, a kobieta dostaje pierścionek, który naprawdę się jej podoba, a więc taki, w którym naprawdę chce chodzić.

Ile powinny kosztować zaręczyny?

Cena pierścionka zaczyna się zwykle od 300 złotych, a mało która para decyduje się na wydatek więcej niż 1000 złotych. Do wszystkiego trzeba doliczyć wyjazd, zwykle na weekend, a więc koszt kilkuset złotych. Oczywiście koszty mogą się wahać w zależności od naszych możliwości finansowych, jednak mimo wszystko nie jest to aż tak duży wydatek.