Sesja plenerowa – przed czy po ślubie?

lip 15, 2021

sesja plenerowa przed czy poŚlub i wesele to dość ulotne wydarzenia. Jedyne co po nich zostaje to mgławe wspomnienia, jednak na szczęście mamy nagranie i piękne zdjęcia z tego wyjątkowego dnia. Dlatego też, mimo że ślub wiąże się ogromną ilością obowiązków, warto zadbać również o „ponadprogramowe” zdjęcia, bo to właśnie one zostaną z nami na zawsze.

Sesja plenerowa

W czasach naszych rodziców sesja, czy nagrania, miały miejsce, tylko w dniu ślubu i mało kto decydował się na więcej. Ślub jest stresującym wydarzeniem nawet dla nas, jednak jak stresujące musiało być dosłownie jedno podejście, jeden wyjątkowy dzień w przypadku naszych rodziców? To musiało być strasznie, jednak na szczęście dzisiaj są na to inne sposoby.

Sesja w plenerze, jak sama nazwa wskazuje, to sesja w otwartej przestrzeni. W takiej sesji uczestniczy zwykle tylko para młoda, ubrana w ślubne ubrania, co nie oznacza, że odbywa się ona w dniu ślubu, ponieważ niektóre pary decydują się na taką sesję kilka dni po uroczystości ślubnej.

Sesja w dzień ślubu – zalety i wady

Odbywa się ona jeszcze przed wyjazdem do kościoła i przed błogosławieństwem rodziców. Taka sesja może trwać od kilkudziesięciu minut, do nawet dwóch godzin. Łącznie z przygotowaniem odpowiedniego ubioru i dojazdem na miejsce trwa ona łącznie od dwóch do czterech godzin.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim, zakładając, że sesja się uda, możemy załatwić wszystko jednego dnia, co jest niewątpliwą zaletą. Pary często decydują się na jeden szalony dzień, mając nadzieje, że wszystko się uda. Świat nie jest jednak idealny, a taką sesję może zepsuć nawet pogoda, czy spóźnienie fotografa przez korki, co wywoła stres, czy nawet kłótnie.

Sesja kilka dni po ślubie – zalety i wady

Taka sesja odbywa się zwykle kilka, a konkretnie nawet pięć dni po ślubie. Świeżo upieczone małżeństwo daje sobie czas na regeneracje po ślubie i weselu, żeby w pełni sił podejść do sesji i zapewnić sobie piękne wspomnienia za pomocą zdjęć.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim brak stresu, a minusy? Tak naprawdę jedynym minusem jest konieczność ubrania się po raz kolejny w ślubne ubrania i poświęcenie czasu na sesje.

Sesja w plenerze – jakie miejsce wybrać?

Oczywiście każdemu z nas marzy się sesja nad Greckim morzem, czy w Hiszpańskim miasteczku, jednak taka sesja jest trudna w organizacji i bardzo kosztowna. Mimo wszystko nie ma co się załamywać, ponieważ w Polsce znajdziemy wiele pięknych miejsc do wykonania takiej sesji.

  • Sesja nad Bałtykiem. To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych sesji w plenerze. Organizowana jest zwykle z samego rana lub wieczorem, w dniu ślubu, lub kilka dni po ślubie chcąc uchwycić parę młodą na tle wschodzącego, lub zachodzącego słońca.
  • Sesja w górach. Najpopularniejszym wyborem są tu Tatry, a konkretnie Morskie Oko. Sesja tego typu jest jednak o wiele bardziej wymagająca niż ta nad morzem, ponieważ na miejsce sesji trzeba się dostać. Nie jest to proste wyjście na plażę, a konieczność wejścia nad Morskie Oko, co zajmuje zwykle około 40 minut. Na miejscu należy się przebrać i w tym wszystkim pilnować odpowiedniej godziny, a więc odpowiedniej pozycji słońca.
  • Sesja na tle lasu lub innego popularnego, lokalnego, krajobrazu. Jest ona zdecydowanie najprostsza w organizacji. Każdy lokalny fotograf ma w rękawie gamę miejscówek idealnych do takiej sesji.