Jak obniżyć koszty wesela?

Kwi 16, 2020

Ślub i wesele to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto zrobić wszystko co w naszej mocy, by nie skorzystać z ostatniej deski ratunku jaką jest zaciągnięcie pożyczki czy kredytu. Bo czy jest sens zaczynania wspólnej drogi życia od długów? Nawet jeśli nie dysponujemy zbyt dużymi środkami na tę uroczystość możemy ograniczyć wydatki. Jak to zrobić?

Balans to podstawa

Mało par ma ten komfort, by posiadać nieograniczony budżet. Zazwyczaj zanim przystąpimy na dobre z przygotowaniami ustalamy z góry kwotę, której nie możemy przekroczyć. Co więcej – mile widziane jest, aby ostatecznie wydać możliwie jak najmniej. Na szczęście mamy wiele różnorodnych opcji, by oszczędnie zorganizować przyjęcie weselne. W tym wszystkim należy utrzymać pewny balans – chcąc obniżyć koszta nie możemy jednocześnie obniżyć jakości i dać to odczuć naszym gościom.

Niezmienne koszta.

Oczywiście natrafimy na pewne koszta, która nie będziemy w stanie w żaden sposób zmniejszyć. Warto jednak zauważyć, że na rynku znajdziemy wiele firm niemalże z każdej branży. Spora konkurencja sprawia, że znajdziemy przeróżne ceny za tę samą usługę. Musimy zatem zainwestować czas w szukanie promocji i rabatów. Warto, ponieważ średni koszt wesela to ok. 30-40 tysięcy złotych! Sposobów na obniżenie kosztów jest mnóstwo. Niezależnie od posiadanego budżetu znajdziemy interesujące oferty. Na czym dokładnie możemy zaoszczędzić?

1. Wybierz datę poza sezonem ślubnym.

Na paznokciach mogą być różne wzory. Zdobienia stanowią dzieła sztuki. Szczególnie te, które maluje się ręcznie. Na dużym palcu u stóp lub na wszystkich mogą być większe, mniejsze wzory kwiatowe, panterka, inne. Ważne, żeby podobały się pannie młodej. U stóp można zrobić tradycyjny french manicure z białą końcówką. To już jednak trochę nudne i nawet jak lubisz french, to lepiej mieć jakiś dodatkowy wzór lub cyrkonię. Jedne kolor to wiele możliwości. Wybierz barwę pasującą do kwiatów, butów, dodatków. Kolory mogą być pastelowe, mocne, inne. Różowe paznokcie będą uniwersalne, a szczególnie jasne odcienie. Beżowe zwane nude to modna barwa paznokci. Lepsze na dłoniach, ale ze wzorkiem w innym kolorze mogą dobrze wyglądać u stóp. Niezależnie od wyboru metody stylizacji można zastosować też ciemne barwy. Mogą stanowić tło dla zdobień, brokatu, lakierów holograficznych, ale ciemny kolor może być bez dodatków lub z cyrkonią, naklejką wodną.

2. Porównuj ceny usług.

Kolejnym sposobem na ograniczenie kosztów jest korzystanie z tańszych usług. Przy czym warto pamiętać, że tańsze nie oznacza gorsze. Interesuje Cię zespół na wesele, a może Dj? Nie decyduj się na pierwszą lepszą ofertę. Znajdziesz wiele innych, których różnice cenowe mogą Cię zdziwić. Nawet jeśli będą to usługi z danego obszaru możesz mieć pewność, że zawsze znajdziesz co najmniej kilka propozycji. Oczywiście nie zawsze musisz wybierać tę najtańszą. Mimo to możesz tu liczyć na spore oszczędności.

A co z suknią ślubną? Na niej też możesz ograniczyć koszty! Wiele kobiet od razu szuka najbliższego salonu, by móc umówić się na wstępne przymiarki. A przecież nie musi być ona nowa. Równie dobrze możesz skorzystać z komisów ślubnych. To właśnie tam masz okazję znaleźć ciekawe egzemplarze, na które normalnie nie byłoby Cię stać. Do wyboru masz wiele modnych wzorów, a to wszystko za rozsądną cenę.

Targi ślubne to kolejna okazja do mniejszych wydatków. Wiele firm oferuje wtedy atrakcyjne ceny. Jest jednak jeden warunek – daną usługę lub produkt musimy zamówić od razu. O wiele wcześniejsza rezerwacja to faktycznie możliwość skorzystania z niższych cen. I to tyczy się już nie tylko wspomnianych targów ślubnych, ale również załatwiania owych spraw poza tym miejscem.
Zasada jest prosta – zainwestuj w czas na szukanie zniżek, promocji i konkurencyjnych cen. Dzięki nim możesz zaoszczędzić kilka jak nie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

3. Pamiętaj o wyznaczonym budżecie.

To, że na samym początku wyznaczymy kwotę jaką możemy wydać na wesele nie oznacza, że jej nie przekroczymy. Wiele par sporządza dokładny plan, ale w późniejszym czasie ciężko jest trzymać się tych wytycznych. Już podczas przygotowywania listy gości z planowanych 50 osób nagle robi się 70 czy 100. Wtedy to koszt wesela automatycznie się podwaja.

W późniejszej fazie dochodzą jeszcze emocje, które również nam nie pomagają. Podczas ekscytacji możemy decydować się na usługi, które nie były w planie lub ich cena znacząco przewyższa tą, którą zakładaliśmy na początku. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji. Rozwiązaniem jest wykonanie szczegółowego planu i jego stanowcze przestrzeganie. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że nie wydamy dodatkowych pieniędzy.

Podsumowanie

Wesele to jeden dzień, który wiąże się nie tylko ze szczęściem Młodej Pary, ale także z wydatkami. By nie zaciągać kredytów i tym samym nie zrujnować swoich finansów warto wdrożyć w życie powyższe rady. Dzięki nim zaoszczędzimy niemałe pieniądze. Jednocześnie zorganizujemy w taki sposób ten wyjątkowy dzień, że zostanie on nie tylko w naszej pamięci, ale również naszych gości.