Co z nazwiskiem po ślubie?

lip 14, 2020

Wszystko ładnie pięknie, ślub był wzruszający, wesele znakomite, wszyscy szczęśliwi i zadowoleni, ale teraz czas na sprawy urzędowe. Jedną z ważniejszych formalności do załatwienia są kwestie związane ze zmianą nazwiska. Kiedyś dotyczyło to tylko i wyłącznie kobiet. Teraz, idąc ku trendom spotykamy się z sytuacją, kiedy mąż przyjmuje nazwisko żony lub żona zostaje przy swoim.

Polskie prawo daje gwarancję równouprawnienia obojgu małżonkom. Decyzję w sprawie nazwiska trzeba podjąć już przed ślubem w specjalnym oświadczeniu i złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Określamy w nim również jakie nazwisko będą nosiły dzieci.

nazwisko po ślubie - co z nim?

Wszystko ładnie pięknie, ślub był wzruszający, wesele znakomite, wszyscy szczęśliwi i zadowoleni, ale teraz czas na sprawy urzędowe. Jedną z ważniejszych formalności do załatwienia są kwestie związane ze zmianą nazwiska. Kiedyś dotyczyło to tylko i wyłącznie kobiet. Teraz, idąc ku trendom spotykamy się z sytuacją, kiedy mąż przyjmuje nazwisko żony lub żona zostaje przy swoim. Polskie prawo daje gwarancję równouprawnienia obojgu małżonkom. Decyzję w sprawie nazwiska trzeba podjąć już przed ślubem w specjalnym oświadczeniu i złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Określamy w nim również jakie nazwisko będą nosiły dzieci.

Istnieją cztery możliwości dotyczące nazwiska:

  • Kobieta przyjmuje nazwisko męża, mąż zachowuje swoje.
  • Mężczyzna przyjmuje nazwisko żony, ona zachowuje swoje.
  • Każde z małżonków zachowuje swoje rodowe nazwisko.
  • Jeden z małżonków dodaje do swojego nazwisko żony/męża, tworząc nazwisko dwuczłonowe (dwa człony połączone myślnikiem).

Jednak statystki wskazują na to, iż najczęściej to kobieta przyjmuje nazwisko męża. Zważając na symbolikę oznacza to oddzielenie dotychczasowego życia i rozpoczęcie nowego etapu. Wspólne nazwisko wskazuje, że zaczęło się coś nowego, ponadto jest wyznacznikiem „nowej” rodziny.

Aczkolwiek zdarza się również, że kobieta zostaje przy swoim panieńskim nazwisku zwracając uwagę na wykonywany zawód. Inne twierdzą również, że przy swoim nazwisku czują się dobrze i nie chcą nic zmieniać. Przejęcie przez kobietę nazwiska męża ma ogromną symbolikę- świadczy o ogromnym poświęceniu, oddaniu, dozgonnej miłości i szacunku.

Innym wariantem jest decyzja o przyjęciu nazwiska dwuczłonowego.

Jednak warto zastanowić się czy będzie to praktyczny wariant. Zastanówmy się – podczas podpisywania ważnych, kilkustronicowych dokumentów ile czasu zajmie nam nasz własny podpis (np. Katarzyna Lewandowska-Wojciechowska)? Warto również przemyśleć sprawę brzmienia danego nazwiska. Najlepiej brzmią dwa nazwiska krótkie lub jedno krótkie połączone z długim..

Zmiana nazwiska w USC to niestety początek maratonu związanego z formalnościami.

W przeciągu dwóch tygodni należy złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego. Następnie należy wymienić: prawo jazdy, paszport, wszelkie legitymacje i identyfikatory. Nieuniknione będą modyfikacje w bankach, w uczelniach, u pracodawcy czy w Urzędzie Skarbowym.

Podczas załatwiania wszystkich formalności niezbędny będzie odpis aktu małżeństwa.